Yeni Google Anahtar Kelime Aracını Etkin Kullanmak

By | 7 Mayıs 2013

Google arama motorunda üst sıralarda çıkmak için yapılması gereken Site SEO tekniklerinden biri olan anahtar kelime aracını kullanmaktır.

Tabi bunun da özel tekniği var. Öncelikle google arama motoru kullanıcılarının sitenizi kolaylıkla bulmalarına yardımcı olmalısınız. Bu sene yenilenen Google anahtar kelime aracındaki bazı özellikleri öğrenmek için örnek bir uygulama yapalım..

Öncelikle Google kelime aracına veya yeni adıyla Google anahtar kelime planlayıcı sayfasına geliyoruz. Oturum açtıktan sonra üst yeşil menüde “Araçlar ve Analiz”a ardından “Anahtar Kelime Planlayıcı”ya tıklıyoruz.

 

Gelen sayfada “Ne yapmak istersiniz?” bölümünde yer alan “Yeni anahtar kelime ve reklam grubu fikirleri arayın”a tıklıyoruz.

 

“Ürününüz veya hizmetiniz” alanına “araba” yazın. Hedefleme alanında hedeflediğimiz kitlenin bulunduğu ülkeyi, dili seçebiliyoruz. Ayrıca sol taraftaki kriterleri kullanarak aylık arama sayısının belli bir sayıdan küçük veya büyük olmasını belirleyebiliyoruz. “Fikir al” butonuna tıklayın.

 

Gelen sayfada görüldüğü gibi “Reklam grubu fikirleri” ve “Anahtar kelime fikirleri” sekmeleri var. “Anahtar kelime fikirleri” sekmesine tıklıyoruz.

 

Gelen anahtar kelime listesinde ortalama aylık arama sayısı rastgele verilmiştir. “Ort. aylık arama sayısı”na tıklayıp en büyükten en küçüğe doğru sıralıyoruz.

 

Google anahtar kelime listesinde 2.el arabaları ayıklamak isteyelim. Sol tarafta yer alan “Dahil Et/Hariç Tut” butonuna tıkladıktan sonra “Aşağıdaki terimlerden herhangi birini içeren anahtar kelimelri hariç tut” alanına “2.el” yazıp ekranın boş bir yerine bir defa tıklıyoruz.

 

Aşağıda görüldüğü gibi önceki listede en üst sırada yer alan “2.el araba” ve diğer ilgili kelimelerin listeden ayıklandığını görüyoruz.

 

Google anahtar kelime listemizde sadece “satılık” kelimesini içeren kelimelerin olmasını istiyoruz. Bunun için tekrar “Dahil Et/Hariç Tut” butonuna basıp “Yalnızca aşağıdaki terimleri içeren anahtar kelimeleri dahil et” alanına “satılık” yazıp ekrandaki boş bir yere tıklıyoruz.

 

Görüldüğü gibi anahtar kelime listemizde “satılık” kelimesi geçen fakat “2.el” kelimesi geçmeyen kelimelerin listesine ulaştık.

 

Bu arada küçük bir not: Google anahtar kelime aracında yeni bir aramaya geçtiğinizde dahil/hariç listesi, bölge, dil ve diğer kriterleri değiştirin yoksa yeni arama listeniz eski kriterlerinize göre gelir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir